Rodzeństwo pradziadka Aleksandra

Siostry i bracia pradziadka ojczysto-macierzystego, Aleksandra ojca babci Heleny i jej sióstr Idy i Nusi, męża Antoniny (Anny) z Kłopotowskich i syna Michała Stefana Dowgirda i Zofii z Charitonów.
Aleksander
Antonina

Aleksander urodził się (prawdopodobnie) w Dowgirdowie 11. września 1843, zatem (zapewne) już po powrocie jego ojca, Michała Stefana z zesłania na Kaukaz.

Rodzeństwo Aleksandra

Michał Stefan i Zofia mieli dwie córki Melanię *1841 i Marię *ok. 1844 oraz czterech synów Aleksandra *1843, Tadeusza *1848, Jana *1853 i Konstantego *1855.

Melania

wyszła za Cypriana Józefowicza i sądząc z daty urodzenia ich pierwszego syna Bolesława w grudniu 1857, ożeniła się jako 16-latka, ich drugim synem był znany muzyk Michał.
Melania i Maria zginęły w kwietniu 1864 (pierwszego i trzeciego). Zdaje się, że były zamordowane przez służbę, być może napuszczoną przez Ochranę, w drugim roku powstania styczniowego.

Maria

Maria wyszła za Stanisława Mongirda, o ile wiemy nie mieli dzieci.
Melania i Maria zginęły w kwietniu 1864 (pierwszego i trzeciego). Zdaje się, że były zamordowane przez służbę, być może napuszczoną przez Ochranę, w drugim roku powstania styczniowego.

Tadeusz

Tadeusz podobno całkowicie się zruszczył. Był pułkownikiem saperów (pontoniarzy) w armii carskiej. Ożeniony z Marią Jarud (z rodziny czeskiej zdaje się) mieszkał w Kijowie. Mieli pięcioro dzieci.
Michał *1872 był nauczycielem matematyki, co dziwne, najpierw babci Heleny i jej siostry bliźniaczki Idy Dowgirdówien w Kijowie na pensji Jankowskiej, a potem już w Warszawie, taty Jana i stryja Michała Nowickich w liceum Władysława IV. O Michale babcia mówiła, że podobno srogo strofował, że siostry mają słabe postępy w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Był dwukrotnie żonaty z NN Warnowicz, a z Gabrielą Julią Koczorowską (cóką Wacława i Karoliny Michalskiej) miał córkę Annę *1900, która wyszła za Jana Zbigniewa Kostrzewskiego. Nie wiemy czy Gabriela Julia była spokrewniona z Tertulianem Koczorowskim, dowódcą i przyjacielem prapradziadka po kądzieli Melchiora Kukulińskiego.
Antoni *1874 + 28 VIII 1919, prawnik i prokurator, ożeniony z Julią Pribil, córką Rosjanina Mikołaja, też prokuratora. Na podstawie wspomnień Gaby: Obaj prokuratorzy zostali rozstrzelani przez bolszewików. Antoni wyprowadzany przez żołnierzy bez palta na podwórko, wiedząc, że idzie na śmierć zaklął Babcię Anię (córkę Jana, następnego brata Aleksandra), odwiedzającą rodzinę, żeby zaopiekowała się jego żoną Julią, co Ania czyniła do śmierci. Zdaje się, że Julia była życiowo dość nieporadna, po śmierci Anny pozostawała pod opieką Zofii, córki Melanii, siostry Anny.
Michał i Antoni mieli trzy siostry, Helenę, Marię i Zofię. Tylko o tej ostatniej wiemy, że była nauczycielką francuskiego w gimanzjum żeńskim w Kijowie.

Jan

prawnik, urodził się w 1853 na Litwie, zmarł w 1898 (1892?) w Dowgirdowie. Kiedy, z powodu nałogu karcianego i długów rada rodzinna wysłała pradziadka Aleksandra an Podole, Jan przejął zarząd nad zadłużonym majątkiem rodzinnym, ożenił się z Olgą Staniewicz, przez radę rodzinną zarządu nad posiadłościami rodzinnymi, przejął zadłużony majątek, spłacił długi z posagu (w każdym razie pieniędzmi żony) i gospodarował na Dowgirdowie. Jan i Olga mieli troje dzieci.
Anna (z zajęczą wargą) 1886-1956, niezamężna, opiekowała się do śmierci z wielkim oddaniem Zofią, żoną kuzyna Antoniego (syna jej stryja Tadeusza).
Melania 1888-1945 wyszła za swego kuzyna Adam Dowgirda, potomka Tadeusza, brata prapradziadka Michała Stefana i miała z nim piątkę dzieci.
Zbigniew 1910-1911 zmarł w niemowlęctwie;
Wanda 1912-2008 wyszła za Edwarda Borkowskiego, mieli dwóch synów, z którymi mamy kontakt;
Adam Jan 1913-1994, znany lekarz z Białegostoku (w wielkiej przyjaźni z naszym tatą Janem), ożeniony z Walentyną Doweyko, mieli troje dzieci, które znamy od dzieciństwa;
Zofia 1916-2019, wielka duchem i pamięcią, niezwykle bystra do końca;
Jerzy Michał 1917-2003, wuj Jerzyk, za młodu świetny koszykarz, skompilował obszerne Wspomnienia o rodzinie Dowgirdów, znakomite źródło o tej gałęzi naszej rodziny. Ożeniony z Krystyną Adelą Maciejewską, lekarką, mieli dwoje dzieci, z którymi mamy kontakt. Ciocia Krysia malowała i mamy jej kilka obrazów, które bardzo lubimy. Dla nas rodzinną ciekawostką jest, że kiedy mieszkali w Górze Kalwarii Jerzyk naprawiał swój samochów (Dekawkę) w tamtejszym warsztacie Wachhausenów, jak się wydaje odległych potomków naszego wspólnego przodka, tratwiarza Johanna Sigismunda Christopha Wachhausena z Giżycka.
Jan 1891-1943 ożenił się z węgierską śpiewaczką Olgą Fehér i miał z nią dwie malownicze córki Norę i Gabę.
Eleonora Izabella Leokadia 1929-1990 miała kilku mężów i trzech synów, z jednym z nich mamy obecnie kontakt;
Gabriela Olga 1932-2020, nie miała dzieci. Gaba napisała ciekawą autobiograficzną książkę, a także obszerną Ripostę na Wspomnienia wujka Jerzyka. Mieliśmy z nią kontakt pod koniec jej życia.

Konstanty

1855-1928, był znanym litewskim działaczem państwowym, dystrybutorem prasy litewskiej, członkiem pierwszego niezależnego rządu litewskiego i państwowym kontrolerem Republiki Litewskiej. Niezwykle wysoki, ożeniony z Aliną Piłsudską, córką Wincentego i Marii Jeleńskiej i siostrą stryjeczną Naczelnika Józefa Klemensa Piłsudskiego

Aktualizowane: