Pracujemy nad tym


Do zrobienia: linki rodzinne i zewnętrzne, zdjęcia i metryki, opowieści rodzinne.

Grzybkowscy

Jest to rodzina naszej babci Kazimiery Jadwigi, co wyszła za dra Antoniego Leję,
jej ojca Aleksego Wincentego Grzybkowskiego co się ożenił z Apolonią Kukulińską
i dziadka Jana Nepomucena Grzybkowskiego, nauczyciela i dyrektora szkoły elementarnej w Gostyczynie, co sie ożenił z Praksedą Czapiewską.
Wszystko wskazuje na to, że Jan Nepomucen był synem Jana Grzybka (Grzybkowskiego) de loco Macioła, sołtysa Sękowa i Zuzanny z Tomczaków, I. voto Andrzejowej Macioła.

Źródła

Oprócz przekazów rodzinnych większość danych pochodzi ze znakomitej bazy danych BASiA famula oraz ze zbiorów w Archiwum Państwowym w Poznaniu, a także w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, przy czym metryki tych ostatnich zbiorów są zeskanowane przez mormonów i (z pewnym wysiłkiem) dostępne w FamilySearch.

Korzenie Grzybkowskich

Kuzynka Zuzanna, córka Macieja, prapraprawnuczka Zuzanny, znalazła cenne źródła:
To prawda - Jan i Zuzanna mogli, ale nie musieli być rodzicami Jana Nepomucena - męża Praxedy, jednak wiele na to wskazuje. Nasz Jan urodził się ok. 1804 r. (ślub w 1834 r. w wieku 30 lat - jeśli liczyli rocznikami, to urodził się dokładnie w 1804 r.), a Janowi alias Maciole i Zuzannie z Tomczaków urodził się w 1804 r. syn Jan.
I uwaga! Nazwisko Macioła może być pierwszym nazwiskiem Zuzanny!
Zuzanna pisze dalej:

Oto co znalazłam w Basi Famule

W 1762 r. w Wilczynie urodziła się Zuzanna - córka Jana Tomczaka i Petronelli. Idealnie pasuje do tego, żeby być naszą Zuzanną, żoną Jana Grzybkowskiego de loco Macioły. W Basi Famule znalazłam też informacje o Zuzannie - żonie Andrzeja Macioły, z którym ma dzieci: Jana (ok. 1780 r., zm. w 1837 r.), Marcina (ur. ok 1785 r., zm. 1796 r.), Piotra (ur. w 1789 r.) i Jadwigę (ur. w 1794); jej mąż - Andrzej Macioła umiera w 1796 r. (ma wtedy 40 lat). Zatem w wieku 18 lat urodziła pierwszemu mężowi pierwsze dziecko. Gdy miała 34 lata została wdową i mogła poślubić naszego Jana Grzybkowskiego (alias Maciołę), a następnie urodzić mu sześcioro dzieci, z tego ostatnie w wieku 45 lat. Jeśli to przypuszczenie jest prawdziwe, to Jan de loco Macioła, musiałby być młodszy od żony o 11 lat (Jan zmarł w 1841 r. w wieku 68 lat, a jego pewna żona w 1935 r., ale nie podano, ile miała wtedy lat).
Co jest jest dziwne: pierwszy syn (z Andrzejem) miał na imię Jan, tak jak miał na imię Jan od Praxedy - domniemany najmłodszy syn (z Janem Grzybkowskim).
I pytanie: dlaczego w tylu aktach Jan występuje pod nazwiskiem żony?
I czy Jan Macioła (Jan - chałupnik, Jan - sołtys), który jest świadkiem na ślubach i wielokrotnym chrzestnym, to zawsze Jan Grzybkowski alias Macioła - mąż Zuzanny, czy czasem także jej syn z pierwszego małżeństwa? Możliwe, że Jan chałupnik i Jan sołtys, to dwie różne osoby.
Podejrzewam, że chałupnik nie wykształciłby swojego syna (i to jednego z wielu), ale może sołtysa już było na to stać?
Komentarz: de loco Macioła oznaczać może z miejsca o nazwie Macioła, a niekoniecznie ówczesne nazwisko, zatem obaj domniemani mężowie Zuzanny mogli być z tego samego miejsca i obaj byliby de loco Macioła.
Według Ornatowskiego (punkt 92.)
(92) Do jakiego stopnia świadomość tego rodzaju nazw już dawno była u ludu zakorzenioną, świadczą bardzo charakterystyczne zapiski metrykalne parafij pomorskich z XVIII w. Czytamy tam: Thomas Pokoyski de loco Kieyzar, Casimirus de loco Szperka de cognomine Wyżlic, Petrus de loco Zydel de cognomine Mądrzejowski. (Ks. Mańkowski, Imiona i nazwiska rodz. str. 273.) Wyrazy de loco oznaczają obejścia, z jakich ci ludzie pochodzili.

Jan Grzybek, de loco Macioła, z Sękowa

Wszystko wskazuje na to, że prapradziadek Jan Nepomucen nauczyciel i kierownik szkoły elementarnej w Gostyczynie był synem Jana Grzybka, Grzybkowskiego i Zuzanny Tomczak. I. voto Macioła z Sękowa, parafia Wilczyna. Grzybkowie pochodzili z Podrzewia z tej samej parafii, ale po ślubie Jana nasza część rodziny działała w Sękowie.
Mapa Sękowa
Sękowo na północny wschód od Poznania.
Zabytkowy dwór w Sękowie
Widoczne Wilczyna, Podrzewie i Młynkowo.
Kościół parafialnym pw. św. Jadwigi w Wilczynie

Jan Grzybek, Grzybkowski de loco Macioła, sołtys Sękowa, pra prapradzia


Aktualizowane: