Czapiewscy herbu Jastrzębiec
Krótki wpis o ślubie

Transkrypt

16. sierpnia 1834 w Gostyczynie ksiądz Franciszek Kowalski, kurat udzielił ślubu w kościele.
Pan młody Jan Nepomucen Grzybkowski, obywatel Gostyczyny,
kierownik szkoły podstawowej kawaler lat 30, nigdy nie żonaty.
Panna młoda Praxeda Czapiewska, Murowaniec, (szlachetnie) urodzona,
przebywająca u swojej siostry panna lat 20, nigdy nie zamężna.
Żadne z nich nie przebywa pod opieką rodziców, oboje religii katolickiej.
Zapowiedzi odbyły się 3 sierpnia, 10 sierpnia i 15 sierpnia tego roku.
Świadkowie: Maciej (Mateusz) Krzesiński (szlachetnie) urodzony, miejscowy
Józef Radoliński (szlachetnie) urodzony, miejscowy.

Czapiewscy

Jest rodzina praprababci Praksedy (1814-1892), żony Jana Nepomucena Grzybkowskiego. Niestety bardzo niewiele o niej wiemy. Początkowo znaliśmy tylko opowieść o jej przekleństwie, a potem znaleźliśmy krótki wpis o ich ślubie.
W końcu znaleźliśmy inne metryki i wspisy i na tej podstawie sformułowaliśmy szereg przypuszczeń i spekulacji.

Spekulacje

Szukaliśmy Czapiewskich w okolicach Gostyczyny, bo tam pobrali się Prakseda i Jan Nepomucen Grzybkowski. Nie mamy pewności, ale mamy wysoce nas przekonujące podejrzenia.
W metryce ślubu jest mowa, że Prakseda mieszkała u siostry w Murowańcu. Jedyną znalezioną Czapiewską w okolicy jest (urodzona) Julianna (*1793), córka Józefa (* ca 1765, syna też Józefa wg Bonieckiego) i Marianny z Wolińskich (ca 1765-1837, córka Jana i Agnieszki ze Skałkowskich). Julianna była żoną I.v. Antoniego Otworskiego (1791-1823), II.v. Ignacego Znanieckiego (1798-1858). Jako Znaniecka adoptowała Leona Michalskiego, na co jest wpis w parafii Godziesze Wielkie, w tej samej okolicy. Przypuszczamy, że Julianna był tą, sporo starszą (19 lat różnicy) siostrą Praksedy, o której mowa w akcie ślubu.
Z tych samych rodziców co Julianna jest Walenty Maciej Czapiewski (1796-1860), który z Agnieszką Agatą Marianną Domeracką (1813-1867), córką Tomasza (*1771) i Ludwiki Morawskiej (*1782) miał syna Józefa Rafała (1839-1911), córki Euzebię Florentynę(1841-1910) za Julianem Jarnatowskim (*1838) i Michalinę (1844-1883) za Stanisławem Zygmuntem Słowikowskim (1836-1909), z którym piątka dzieci. Dodatkowo Walenty Maciej miał z Ludwiką Domeracką (siostrą pierwszej żony?) syna Władysława (1845-1915), który z Franciszką Markowską miał pięcioro dzieci. Ta gałąź Czapiewskich pod koniec XIX. wieku odnajduje się w Warszawie.
Również w Warszawie znajdujemy Jana Nepomucena Czapiewskiego (1802-1871), syn Józefa i Marianny z Wolińskich, który miał dwóch synów z Franciszką Barbarą (*1807) z Warpechowskich, córką Macieja i Barbary: Marcelego Józefa (1831-1851) i Sylwestra Józefa (1832-1833). Jan Nepomucen Czapiewski herbu Jastrzębiec, syn Józefa, legitymizował się wg Spisu Szlachty Królestwa Polskiego (1851), jest też wspominany u Uruskiego (jako legitymizony w 1846). U Bonieckiego jest chyba mylnie nazwany Józefem, bo nie ma Józefa w Spisie z 1851.
Jest też Piotr (1898-1840), wg aktu zgonu nieznanych rodziców. Piotr z Praksedą Czapiewską w 1831 (czyli przed ślubem praprababci) w Brudzewie byli chrzestnymi.
W sieci Czapiewscy są do znalezienia w kilku miejscach: geneteka, Basia famula, Projekt Poznań, oraz w familysearch.

Czapiewscy w Spisach

Czapiewskich nie ma w Spisach Dworian wołyńskich, podolskich, ani kijowskich, co nie dziwne, bo to nie tam byli osiedleni. O Czapiewskich Niesiecki, ani jego rozszerzenie Bobrowicz nie wspominają. Niesiecki nie wymienia Czapiewskich wśród herbownych Drzewicy, ani Leliwy.
U Bonieckiego i Uruskiego są krókie wzmianki. W Spisie Szlachty Królestwa Polskiego jest samotny Józef Czapiewski.

Spisy

Jan Nepomucen w Spisie Szlachty Królestwa Polskiego

Czapiewscy u Uruskiego

Czapiewscy u Bonieckiego
Elektorzy Czapiewscy 1764, Stanisław August.

Czapiewscy na Pomorzu i Kaszubach

Są Czapiewscy, albo von Czapiewscy, jako szlachta kaszubska i pomorska. Ich siedzibą były Czapiewice powiat Chojnice. Występowali z wieloma przydomkami i pod wieloma herbami. Która ze znanych gałęzi, lub odnóg jest rodziną praprababci Praksedy, nie wiemy, choć jeśli nasze domysły są prawdziwe, to byliby to Gran Czapiewscy herbu Jastrzębiec.

Związki z inną gałęzią

Mamy w drzewie Kobielskich powinowactwo z Czapiewskimi herbu Leliwa (albo może Drzewica, albo Czapiewski II, bo są podobne, a nie mamy jak sprawdzić).
Mianowicie drugi (trzykrotnej mężatki) mąż Marianny Kobielskiej 1.1.3.3 Michał Kruszyński, był synem Waleriana, którego siostra Prudencjanna wyszła za Mikołaja Pruszak Czapiewskiego. Według drzew z myheritage są to Pruszak Czapiewscy z Pomorza, którzy po kilku pokoleniach zmieniają nazwisko na Pruszak.
Jak się mają do Praksedy nie wiadomo.

Spisy pomorskie

Czapiewscy wystepują w niemieckich spisach spisach polskiej szlachty pomorskiej.

Spisy pomorskie

Czapiewscy w spisie niemieckim
Na Pomorzu

Herby Czapiewskich
Herb Drzewica u Niesieckiego.
Herby Czapiewskich wg Gajla


Aktualizowane: