Pracujemy nad tym

Przeglądaj drzewa klikając na boczny panel.

Cieciera Pieńkowscy

O Pieńkowskich, rodzinie prapradziadka (MMKM) wiedzieliśmy początkowo bardzo niewiele. W końcu jednak odtworzyliśmy spore ich drzewo.

Dokumenty rodzinne

Według notatki spisanej przez tatę prababcia Elżbieta, żona Józefa Nowickiego, była z domu Pieńkowska. Według legendy rodzinnej przywołanej przez siostrę naszego taty, we Wspomnieniach kuzyna taty, praprababcia Ernestyna uciekła z domu do Pieńkowskiego i miała z nim dziesiątkę dzieci.
Informacja o Ernestynie i Pieńkowskim (Władysławie) potwierdzona jest w metryce zgonu Elżbiety.

Siostry Pieńkowskie

Pieńkowskich jest sporo, ale nie udało nam się tak od razu odnaleźć naszych. W drzewie na stronie geni.com zobaczyliśmy, że prapradziadek, ojciec Elżbiety to był Władysław , ale w tym samym drzewie żoną Józefa była Julia Adela (teraz poprawione). Poszukiwania internetowe naprowadziły nas (w kilka tygodni, czyli, jak teraz wiemy dość szybko, ale, jak na się wtedy wydawało okropnie długo) po kilku próbach na stronę odessa3, gdzie były indeksy metrykalnych ksiąg luterańskich z Żytomierza. Odnaleźliśmy sześć sióstr Pieńkowskich, córek katolika Władysława (szlachcica i pełnomocnika dóbr) i luteranki Ernestyny z Wachhausenów.
Były to: Amalie, Julie Adele, Louise, Elisabeth Wilhelmine, Emilie i Caroline.
Z nich jako matka dziadka Frania (urodzonego w 1889) najbardziej nam pasowała Elizabeth Wilhelmine (urodzona w 1860 i Elżbieta), zdecydowanie bardziej niż Julie Adele (urodzona w 1847). W dodatku wiek Elżbiety, 78 lat w 1939, odpowiadał dacie urodzenia w 1860.
Wkrótce udało odnaleźć się w familysearch.org skany wpisów metrykalnych sióstr, których indeksy znaliśmy wcześniej.

Bracia Pieńkowscy

Doszliśmy do wniosku, że jeśli byli jacyś synowie, to według praw dziedziczenia wyznania byliby katolikami po ojcu, zatem nie do znalezienia w tych indeksach luterańskich. Przejrzeliśmy Spisy Szlachty i znaleźliśmy tam szereg rodzin Pieńkowskich. W Spisie Kijowskiem są trzy rodziny, w tym jedna powiązana ze Spisem Podolskim (gdzie jest tylko ta jedna) oraz druga powiązana ze Spisem Wołyńskim (gdzie jeszcze pięć innych rodzin Pieńkowskich). Z tych trzech wpisów jedynie w Spisie Wołyńskim odnaleźliśmy Władysławów Pieńkowskich. W jednej rodzinie był Franciszek Władysław bez wymienionych dzieci, a w drugiej dwóch Władysławów Pieńkowskich, z których pierwszy miał tylko dwóch synów. Drugi z tej rodziny był co prawda dwojga imion Ludwik Władysław, ale bardzo nam się podobał jako potencjalny ojciec prababci Elżbiety i jej sióstr. Nie dość, że miał pięciu synów (co dawałoby 11, a nie 10 dzieci, ale cóż), to jeszcze ich imiona: Zygmunt, Dionizy, Konrad, Józef i Adolf odróżniały się od pozostałych imion tej gałęzi Pieńkowskich: Stanisław, Władysław, Jakub, Antoni, czy Wincenty i sugerowały możliwe pruskie związki.
Za tym rozwiązaniem przemawiała dodatkowa poszlaka. W księdze adresowej Весь Киев 1901 znaleźlimy adres pradziadka Józefa, na ulicy Fabrycznej 7 (str.148), a potem w Весь Киев 1905 i późniejszych również dodatkowo na Kierosinnej (Naftowej) 23.
Okazuje się, że te dwie uliczki sąsiadowały ze sobą i być może oba adresy opisują tę samą posesję. Współwłaścicielami domu pod tym drugim adresem byli Iosif Franc[ewicz] Nowicki i Adolf Wład[ysawowicz] Pieńkowski, zapewne dwóch szwagrów.

Rodzeństwo udokumentowane

Po dwóch latach poszukiwań uzyskaliśmy dostęp, najpierw do Decyzji Senatu dotyczącej Pieńkowskich, gdzie jest wymieniony Ludwik Władysław najpierw jako ojciec Zygmunta, Dionizego i Konrada, a w kolejnym dokumencie tenże Ludwik Władysław oraz Ernestyna z Wachhausenów są rodzicami Józefa i Adolfa. Dokumenty te to prośba ojca o dopisanie dwóch najmłodszych synów do księgi rodzinnej i uznanie ich szlachectwa.
Nasz związek z Pieńkowskimi ze Spisu Wołyńskiego został potwierdzony przez zawartość teczki wywodowej z archiwum żytomierskiego (DAŻO 146-1-5404, NB ostatniej z jedenastu teczek Pieńkowskich, których skany otrzymaliśmy). Tak więc ojcem naszego prapradziadka Władysława (a raczej Ludwika Władysława) okazał się Jan, syn Wincentego, wnuk Krzysztofa (Krzysztofora), ktorego ojcem był Tomasz, dziadem Kazimierz, a pradziadem Maciej. Teczka zawiera też informacje o młodszych pokoleniach, dzieciach braci prababci Elżbiety, co pozwoliło powiązać nasze drzewo z drzewami żyjących potomków Dionizego i Konrada.
W poprzednio otrzymanych teczkach żytomierskich (5400 i 5403) jest wyprowadzona rodzina brata Krzysztofa, Tomasza syna Tomasza i jego potomstwa. Mogliśmy te gałęzie połączyć z nami dopiero po przejrzeniu naszej teczki 5404. Wizerunek herbu Suchekomnaty widniejący z boku tej strony pochodzi z teczki 5400.
Aktualizowane: