rodosłownych, czyli o oficjalne uznanie przynależności danych osób do stanu szlachectkiego (dworiańskiego), co wiązało się z wieloma przywilejami: dostępem do edukacji, stanowisk cywilnych, miejsca w służbie wojskowej, możliwością posiadania nieruchomości. Wyniki pozytywnych decyzji były podawane do publicznej wiadomości w Spisach Dworian. Dla nas najciekawszy był Spis Wołyński.
Naszateczka w DAŻO 146-1-4184
Teczka 4184 opisuje naszą rodzinę. Na 408 stronach są dokumenty doprowadzające do dziadka Franciszka i jego rodzeństwa od praszczurów Jerzego Siły Nowickiego i jego żony Barbary z Wągrodzkich datowanych na 1636, poprzez Michała i jego żonę Helenę z Radziszewskich z przełomu XVII. i XVIII wieków oraz ich syna Jana, ojca czterech synów Franciszka Łukasza, Ludwka, Jana Franciszka i być może piątego Wawrzyńca. Index Nowickich strona 36
Dotyczy kilku rodzin, zawiera też wywód rodziny Franciszka Łukasza Siły Nowickiego,
który był rodzonym bratem naszego pra-pra-pra dziadka Ludwika. W tej samej teczce są podania i zażalenia innych rodzin Nowickich, które powołują się na przodków, braci
Jerzego i Wacława Siła Nowickich z XVII. wieku i ich zatargu z Niemiryczami w 1636 r. Z tymi rodzinami nie mamy udokumentowanych innych związków.
Index Nowickich strona 51
Wspominane na str. 27 i 38, a wypisane na str. 94 i 106 są dokumenty z 1640 dotyczące wdów: Barbary z Wągrodzkich po Jerzym i Zuzanny z Jankowskich po Wacławie. Jest też w dokumencie z 1690 wymieniony Piotr Siła Nowicki i jego dwie siostry Justyna i Katarzyna, obie zakonnice od świętej Brygidy. Na stronie 128 jest tajemniczy dokument, gdzie Jan ojciec i Jan-Mateusz syn wymienieni są jako spadkobiercy Michała Poray Wacławowicza Siły Nowickiego, a dalej mowa jest też o Michale ojcu i Michale synu Jastrzębcach wnukach. Poraj i Jastrzębiec były herbami używanymi przez Nowickich, chociaż najczęściej w teczkach spotyka się herb własny Nowicki, trzy Osęki na błękitnm tle. Na stronie 132 mowa jest o Michale Janowiczu Siła Nowickim. Z tą rodziną również nie mamy udokumentowanych innych związków.
Zawiera rodzinę potomków Michała Siły Nowickiego i Heleny z Radziszewskich oraz ich syna Andrzeja. Jest tam marginalnie wspominany inny syn, Jan, ale nie jest to jasne, czy chodzi o ojca naszego Ludwika.
W czterech powyższych teczkach wszyscy Nowiccy to Siła Nowiccy, herbu własnego Nowicki w postaci Osęki (jest bowiem drugi herb własny Nowickich, pochodna Lubicza).
zawiera dwie rodziny Nowickich herbu własnego (Osęki). Onufry jest czasem synem Andrzeja (np. str. 12, 36-37 lub 59-60), a czasem synem Michała i Anastazji Kulczyckiej i bratem bezdzietnego Andrzeja (str. 7, 10, 17, 19, 78-79). Ponadto, jak wspomniano, w wypisach z dokumentów o wieś Wujny występuje Andrzej syn Michała, ale też niewymieniany w rodzie Jan syn Michała. Poniżej przyjmuję wersję, że Onufry, urodzony ok. 1747 ±1 był synem Andrzeja. Źródła dat: metryki i spisy ze wsi Sokołów Bród, powiat skwirski z 4 IX 1795 strona 68 oraz strona 9 (i 16) zapewne z roku 1800.
odnosi się do dwóch rodzin Siła Nowickich. Pierwsza księga na stronach 1-35: Powiat dubieński i łucki. W akcie ze strony 5, 1691 19 I księgi grodzkie łuckie w sprawie o zamek Głuchów alias Nowomalina z Malińskimi (Janem i jego żoną Anną Konstancją) wymienieni są spadkobiecy braci rodzonych Jerzego i Wacława Siła Nowickich: Justyna z konwentu Łuckiego i Katarzyna z konwentu Sokalskiego Zakonu świętej Brygidy Nowickie siostry rodzone i ich brat Piotr Siła Nowicki. Justyna Nowicka od brygidek w Łucku jest wspominana u Niesieckiego. Wymieniane są też inne akta: 1690 30 V trybunał lubelski powołanie na 1689 Banicja 18 X trybunał lubelski oraz 1690 12 I księgi grodzkie łuckie . Na stronach 10-12 jest tabela wypisu z rewizji ze wsi Mładawa w powiecie dubienieckim z 13 VIII 1816.
Zawiera rodzinę Nowickich, zaczynającą się od Michała, którego syn Mikołaj miał piątkę dzieci, w tym Ignacego z synami Adamem i Leon[t]em; Antoniego Wawrzyńca z synami Józefem, Stanisławem i Michałem; Walentego Jana z synami Janem, Józefem Honoratem, Wolfgangiem (Fulgentym) oraz Józefem Kalasantym. Ta rodzina odnajduje się w Spisie Kijowskim (str. 184 wpis 7., z tą różnicą, że tam ród zaczyna się od Mikołaja syna Andrzeja), a niektóre metryki rodziny Wolfganga w metrykach DAŻO 178-3-xxxx (częściowo zindeksowane w metrykach-wołyń).
Na marginiesie dodajmy, że nie znaleźliśmy związków z rodziną adwokata Władysława Siły Nowickiego, którego rodzina urzędowała w Moskwie, ani z rodziną Maksymiliana Siły Nowickiego, słynnego przyrodnika z Krakowa i jego syna Henryka Franciszka, piewcy Tatr.