Janek, Tenia i Michał

Michał i Teresa, rodzeństwo taty Jana

Stryj Misiutek

O stryju wiemy niewiele, ale wszystko co wiemy to są bardzo ciepłe i czułe wspomnienia. Był pierwszym z trójki dzieci dziadka Franciszka i babci Heleny. Urodził się w Kijowie 12. września 1914, a ochrzczony został 15. stycznia 1915 w kościele św. Mikołaja w Kijowie. Chrzestnymi byli dziadkowie Aleksander Dowgird z Elżbietą Nowicką (z domu Pieńkowską) i Józef Nowicki z Antoniną Dowgird (z domu Kłopotowską), a także brat Franciszka Zygmunt Nowicki i siostra Heleny Ida Dowgird. Michał był chorowity i cierpiał na astmę.
Metryka chrztu
CDIAK 1268-1-71 p 216

Po ucieczce z Kijowa i tułaczce po Podolu rodzina (w tym nasz tata Janek) wylądowała w 1920 Warszawie.
Zdjęcia ze zbiorów Teni
Janek, Helena i Michał
Janek i Michał w Łazienkach
Michał
Student Michał
Po naukach prywatnych Michał z Jankiem poszli do gimnazjum Władysława IV, dokąd szli z mieszkania na ulicy Nowy Zjazd przez most Kierbedzia ulicą Zygmuntowską do ulicy Jagielońskiej. W tej szkole uczył krewny Heleny, Michał Dowgird. Mamy podpisy Michała i Janka (i Michała Dowgirda) zbierane na ogólnopolskim liście gratulacyjnym do Stanów Zjednoczonych z okazji 150-lecia niepodległości.
Szkoła
Trasa do szkoły
List gratulacyjny
Po jakimś czasie rodzina przeprowadziła się na ulicę Chłodną, a Michał zdał maturę i dostał się w 1933 na Wydział Geodezji Politechniki Warszawskiej. Tam też był członkiem korporacji studenckiej Arkonia.
Politechnika Warszawska
Matura
Podanie
Życiorys
Stopnie

W 1939 Michał ożenił się z Haliną Oziębło, świadkami byli bracia państwa młodych, lekarz Jan Nowicki i pilot Jerzy Oziębło.
Małżeństwo
Akt ślubu
Zdjęcie ślubne z Haliną

W sierpniu 1940 Michał został aresztowany w jednej z pierwszych łapanek na ulicach Warszawy i przwieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Po drodze w czasie transportu zdołał wyrzucić z pociągu karteczkę do rodziny, którą jakaś dobra dusza dostarczyła rodzicom.
Karteczka wyrzucona z transportu

W obozie otrzymał numer 1165. Według relacji syna sąsiadów, którzy zdołali go wykupić z obozu Michał wstawił się w obronie współwięźnia, za co został brutalnie pobity, miał uszkodzone nerki i nogi jak kłody i miał współtowarzyszom niewoli powiedzieć, że jużz tego obozu nie wyjdzie. Zginął w obozie 19 grudnia 1940, nie wiemy, czy z choroby, czy został dobity. Jego prochy zostały dostarczone rodzinie i są pochowane w grobie rodzinnym na Powązkach.

Ciocia Tenia

Pracujemy nad tym



Aktualizowane: