Pracujemy nad tym

Teczki wywodowe i Spisy Dworian

W archiwum żytomierskim DAŻO w Fondzie (zespole) 141 opisie (zbiorze) 1 są przechowywane teczki wywodowe szlachty. Są to zbiory dokumentów, podań, pism urzędowych, decyzji, zaświadczeń odnoszących się do starań szlachty o zapisanie do ksiąg rodosłownych, czyli o oficjalne uznanie przynależności danych osób do stanu szlacheckiego (dworiańskiego), co wiązało się z wieloma przywilejami: dostępem do edukacji, stanowisk cywilnych, miejsca w służbie wojskowej, możliwością posiadania nieruchomości. Wyniki pozytywnych decyzji były podawane do publicznej wiadomości w Spisach Dworian. Dla nas najciekawszy był Spis Wołyński.
Teczek wywodowych w Żytomierzu jest ponad sześć tysięcy ich lista (pdf) jest do ściągnięcia ze strony archiwum albo do przejrzenia tutaj.

Teczki Pieńkowskich

Dokumenty różnych wołyńskich rodzin Pieńkowskich są w Żytomierzu w 6 teczkach DAŻO 146-1-4499:4505, a podolskich w Chmielnickim w 4 teczkach DAChmO 230-1-5023, 5187, 5200 i 5266. Teczki wołyńskie, poza jedną, która była wówczas niedostępna, dostarczył nam pan Maciej Saryusz Romiszewski, a podolskie oraz później brakującą wołyńską 4504, pan Marcin Stręciwilk Kowal.
Teczka naszej rodziny to właśnie ta brakująca DAŻO 146-1-4504, gdzie na 560 stronach są dokumenty XVII wiecznego od praszczura Macieja Cieciery Pieńkowskiego do Ludwika Władysława z wyliczonymi ich pięcioma synami oraz wnukami, dziećmi Zygmunta, Konrada, Józefa i Adolfa. Dionizy Edward miał (zdaje się) tylko córkę (córki?), a sześć sióstr jest pominiętych zupełnym milczeniem. Wyjątkiem jest byc może Julia. Mianowicie Julia Sytnik, wdowa po cenzorze, z domu Pieńkowska jest chrzestną dzieci Józefa.
Spekulujemy, że była to Julie Adele, druga z sióstr Pieńkowskich.
W dwóch innych teczkach 4500 (99 stron) i 4503 (363) odnajdujemy inną gałąź naszej rodziny. Chodzi o potomków Tomasza, syna Tomasza, podczas gdy nasza gałąź pochodzi od jego brata, Krzysztof[or]a, syna Tomasza (ojca) i syna tego Krzysztofa, Wincentego, dziadka naszego pradziadka.
Dodatkowo nasi Pieńkowscy występują w archiwach żytomierskich w decyzjach Senatu i Zebrania Deputatów Szlacheckich, czyli organów wspomagających petersburską Heroldią w rozstrzygnięciach czy należy daną rodzinę, a właściwie kolejnych jej członków wpisać do odpowiedniego rejestru, czyli Spisu Dworian.
Fotografie takich decyzji z zespołów (fondów) DAŻO 146-1-15, 25 i 378 otrzymaliśmy również od pana Macieja Saryusz Romiszewskiego, trzy ostatnie dotyczą naszych Pieńkowskich.
Szczegółnie cenne były dokumenty z 146-1-378, bo tam po raz pierwszy została potwierdzona nasza hipoteza, że Ludwik Władysław z pięcioma synami ze Spisu Wołyńskiego jest mężem Ernestyny von Wachhausen z sześcioma córkami z metryk luterańskich i w szczególności jest ojcem naszej prababci Elżbiety (Elisabeth Wilhelmine). Potem zostało to potwierdzone w teczce 4504.
Aktualizowane: